• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع

برگزاری جلسۀ کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی نگاه متعالی به انسان در فلسفۀ ملاصدرا
نشست کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی نگاه متعالی به انسان در فلسفۀ ملاصدرا در ساختمان پژوهشگاه حضرت معصومه(س) سالن نشست های علمی برگزار شد.
در این نشست که با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و حوزۀ علمیۀ جامعة الزهراء (س) برگزار شد، آقای دکتر ابراهیم علیپور به عنوان ارائه دهنده و حجج اسلام آقایان دکتر حمید پارسانیا و دکتر عسگر دیرباز به عنوان ناقد و دکتر آزادیان به عنوان دبیر علمی حضور داشتند.
برگزاری جلسۀ کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی نسبت اومانیسم و دین(با تأکید بر آموزه های اسلامی)
جلسۀ کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی نسبت اومانیسم و دین(با تأکید بر آموزه های اسلامی) برگزار شد.
دراین جلسه که با حضور آقایان دکتر ابراهیم علیپور به عنوان ارائه دهنده، استاد دکتر لگنهاوزن و دکتر مبینی به عنوان ناقد و دکتر کرباسی به عنوان دبیر علمی برگزار شد، اعضای هیئت علمی و محققان پژوهشکدۀ فلسفه و کلام و همچنین دیگر محققان حضور داشتند.
برگزاری نشست مشترک مدیران پژوهشکدۀ فلسفه و کلام با مدیر و مسئولان گروه طرح وبرنامه
جلسۀ مشترک مدیران پژوهشکدۀ فلسفه و کلام اسلامی با مدیر و مسئولان گروه طرح وبرنامه در پژوهشکدۀ فلسفه و کلام برگزار شد.
در این جلسه در مورخ 2/12/95 برگزار شد، دربارۀ برنامه‌ها (اعم از برنامۀ سال 96 و برنامۀ راهبردی تا 99)، بودجۀ سال آینده و نظام‌نامۀ پژوهشگاه بحث و تبادل نظر انجام شد.
برگزاری کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی «سقط جنین از منظر الهیات اخلاقی»
جلسه مشترک کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی «سقط جنین از منظر الهیات اخلاقی» با مشارکت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی( ادارۀ همکاری های علمی و پژوهشی/ پژوهشکدۀ فلسفه و کلام) و تربیت مدرس حضرت صدیقۀ کبری(س) برگزار شد.
در این جلسه حجج اسلام آقایان رضا اسلامی و محمد صادق یوسفی مقدم به عنوان ناقد و آقای دکتر ابراهیم علیپور به عنوان دبیرعلمی و حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر آل بویه به عنوان ارائه دهنده حضور داشتند.
نشست مشترک قطب اخلاق و پژوهشکدۀ فلسفه و کلام اسلامی
جلسۀ مشترک اعضای قطب اخلاق و مدیران پژوهشکدۀ فلسفه و کلام اسلامی در محل پژوهشکدۀ فلسفه و کلام برگزار شد.
در این نشست پس از معرفی اعضا، هر یک از مدیران میزهای قطب اخلاق برنامه های پیشنهادی میز خود را معرفی و تبیین کردند.

جلسه دوم نقد «مکتب در فرآیند تکامل» توسط استاد محمد تقی سبحانی (ق سوم)
نقد کتاب «مکتب در فرایند تکامل( جلسه دوم ق3)
اگر دوستان فصل دوم کتاب را بخوانند ماجرا را از قرآن شروع مى‏کند و موضع مسلمانها بعد از وفات پیامبر اکرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله را یادآور مى‏شود
جلسه دوم نقد «مکتب در فرآیند تکامل» توسط استاد محمد تقی سبحانی (قدوم)
نقد کتاب «مکتب در فرایند تکامل( جلسه دوم ق2)
روش‏شناسى مؤلف در این روش براى تشخیص جعلى بودن یا متأخر بودن روایات و نقل‏هاى تاریخى، درایت یعنى متن و محتواى حدیث در بسیارى موارد مقدم بر روایت و اِسناد حدیث است
جلسه دوم نقد «مکتب در فرآیند تکامل» توسط استاد محمد تقی سبحانی (ق اول)
نقد کتاب «مکتب در فرایند تکامل( جلسه دوم ق1)
کتاب «مکتب در فرایند تکامل: نظرى بر تطور مبانى فکرى تشیع در سه قرن نخستین» نوشته سید حسین مدرسى طباطبائى از آثار مورد توجه محافل علمى سال‏هاى اخیر در موضوع تاریخ فکرى شیعه است.
جلسه اول نقد «مکتب در فرآیند تکامل» توسط استاد محمد تقی سبحانی (ق سوم)
نقد کتاب «مکتب در فرایند تکامل( جلسه اول ق3)
جلسه اول نقد «مکتب در فرآیند تکامل» توسط استاد محمد تقی سبحانی (ق دوم)
نقد کتاب «مکتب در فرایند تکامل( جلسه اول ق2)
بنابر این ما باید در حوزه‏اى که خود نویسنده باز کرده با او وارد گفتگو شویم و ببینیم آیا توانسته در این طرح موفق باشد یا نه. درباره انسجام و هماهنگى اجزاى این طرح من باز هم معتقدم که این انسجام وجود دارد ولى مثال خوبى ایشان زدند که این کتاب رمان تاریخى خوبى است

از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
زید بن علی بن الحسین‌(ع)
این طرح یکی از طرح‌های اندیشه‌نامۀ متکلمان امامیه است. «اندیشه‌نامۀ متکلمان امامیه» کلان فعالیتی از مجموعه تلاش‌های پژوهشکدۀ فلسفه و کلام ِپژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی است که پژوهش دربارۀ متکلمانِ تاریخ‌ساز شیعه را در دستور کار قرار داده است تا با رویکردی میان‌رشته‌ای، اعتقادات متکلمان امامیه را در طول تاریخ به تصویر بکشد و از نوآوری‌های روشی و محتوایی ایشان پرده‌ بردارد.
از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
عقل و ایمان از دیدگاه سورن کرکگور
کتاب عقل و ایمان از دیدگاه سورن کرکگور به قلم آقایان یحیی نصرتی و محسن رحیمی غازانی مؤلفان محترم اثر از سوی پژوهشکدۀ فلسفه و کلام به زیور طبع آراسته شد.
از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
ترجمه کتاب سه تقریر رقیب در پژوهش‌های اخلاقی
ترجمه کتاب سه تقریر رقیب در پژوهش‌های اخلاقی (دائرة‌المعارف، تبارشناسی و سنت السدیر مک‌اینتایر) با ترجمه حمید شهریاری از سوی انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به بازار نشر عرضه‌شده است.
کتابی مبنایی برای دانشجویان رشته فلسفه در مقاطع مختلف
درآمدی به فلسفه عمل
فلسفه عمل شاخه‌ای است از فلسفه که درباره عمل آدمی بحث می‌کند و در مرز میان فلسفه ذهن، فلسفه علوم اجتماعی و فلسفه اخلاق قرار می‌گیرد. مهم‌ترین مسئله در فلسفه عمل، چیستی عمل و تفاوت آن با حرکت‌هایی است که از انسان سر می‌زنند اما عمل نیستند. در این کتاب پس از بحث درباره چیستی عمل، مسئله رابطه میان عمل وتوصیفات آن به بحث گذاشته شده است. مسئله این است که آیا تعدد توصیفات عمل باعث تعدد آن می‌شود یا نه. مسئله مهم دیگری که کتاب حاضر به آن می‌پردازد دیدگاه‌های مختلف درباره رابطه علّی و قانونمند میان حالات ذهنی و عمل است که آثار مهمی درباره روش و ماهیت علوم انسانی دارد.
بررسی دیدگاه های مختلف در مسئله ذهن و بدن در کتاب:
نظریه کارکردگرایی در فلسفه ذهن
نظریه کارکردگرایی در فلسفه ذهن؛ مترجم: یاسر پوراسماعیل؛ تهیه‌کننده: پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی؛ چاپ اول، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، بهار 1393، 352ص رقعی.

خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پژوهشکده فلسفه و کلام
مجری سایت : شرکت سیگما