• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع

به همت عضو هیات علمی پژوهشکده فلسفه و کلام برگزار گردید.
دوره آموزشی معارف اسلامی برای جوانان و دانشجویان(ادامه دارد)
عضو هیات علمی پژوهشکده فلسفه و کلام(متن و صوت)
خردستیزی مهم‌ترین ویژگی تصوف است
پژوهشکده فلسفه و کلام ــ حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی سبحانی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی/ پژوهشکده فلسفه و کلام گفت: خردستیزی مهم‌ترین ویژگی تصوف است، زیرا بنیاد معرفت‌شناسی صوفیان، سلوک و دریافت شخصی است.
ارزیابی مدیر محترم پژوهشکده فلسفه و کلام از فعالیت های پژوهشکده فلسفه و کالام در سال 96
گفتگوی سایت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با دکتر ابراهیم علیپور، رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): در روزهای منتهی به پایان سال ۱۳۹۶، مصاحبه ای با دکتر ابراهیم علیپور، رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در خصوص دستاوردهای پژوهشی سال جاری پژوهشکده و برنامه های این پژوهشکده برای سال آتی داشتیم که از نظر خوانندگان فرهیخته می گذرد.
با هدف تقویت پیام رسان های داخلی انجام شد
راه های ارتباطی با کانال پژوهشکده فلسفه و کلام
پژوهشکده فلسفه و کلام مفتخر است گام به گام با کاربران حرکت کند و در هر جا که کاربران حضور فعال داشته باشند با آن ها همراهی کند و این همراهی را مغتنم دانسته و در پیام رسان های داخلی نیز حضوری تام خواهد داشت.
حضور مؤلف کتاب مجرد سیال؛
هشتمین برنامه از برنامه های دیدار و گفتگو با اصحاب قلم پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): هشتمین برنامه از دیدارها و گفتگوهای صمیمانه با اعضای هیأت علمی، محققان و مؤلفان پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، صبح روز پنجشنبه ۳۰ فروردین با حضور دکتر علیرضا اسعدی در محل فروشگاه نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. گفتگوی اختصاصی سایت پژوهشگاه با این مؤلف پژوهشگاه در ادامه می آید.

به همت پژوهشکده فلسفه و کلام
کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی لغزش معناشناختی در نظریات اخلاقی غایت‌گرا
کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی لغزش معناشناختی در نظریات اخلاقی غایت‌گرا با تاکید بر نظریه استاد مصباح یزدی از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه ( پژوهشکده فلسفه و کلام) برگزار گردید.
به همت پژوهشکده فلسفه و کلام(متن+صوت)
کرسی مناظره علمی بررسی دیدگاه آیت الله جوادی آملی درباره ماهیت علم دینی
روز پنج­شنبه، هفتم بهمن ماه ۱۳۹۶، کرسی مناظره‌­ای با موضوع «نقد و بررسی دیدگاه آیت‌­الله‌العظمی جوادی ­آملی درباره ماهیت علم دینی»، به‌عنوان اولین پیش­‌نشست از پیش‌­نشست­‌های همایش «نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش ­و پرورش» بین حجج الاسلام والمسلمین سبحانی و پارسانیا و با حضور علما و اندیشمندان در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد که گزارش تفصیلی آن در ادامه می­‌آید.
نشست علمی : نظریه وحدت شخصی وجود و براهین آن
نشست علمی: نظریه وحدت شخصی وجود و براهین آن ارائه دهنده: حجت الاسلام و المسلمین حسین عشاقی ناقد: حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدتقی سبحانی دبیر علمی: حجت الاسلام روح الله فروغی
به همت انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه (صوت)
نشست علمي نقد کتاب قاعده الواحد از ديدگاه متکلمان
به گزارش روابط عمومي انجمن کلام اسلامي حوزه، نشست علمي نقد کتاب قاعده الواحد از ديدگاه متکلمان از سوي انجمن کلام اسلامي حوزه برگزار مي شود. اين جلسه با حضور حجت الاسلام دکتر محمدحسن قدردان قراملکي، عضو هيات علمي پژوهشگاه قرآن و حديث و آقاي حجت الاسلام دکتر رضا برنجکار، عضو هيات دانشگاه تهران و حجت الاسلام دکتر اکبر اقوام کرباسي، عضو هيات علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي در روز چهارشنبه 20 دي ماه سال 96 ساعت 18:30 الي 20:30 در سالن همايش انجمن هاي علمي حوزه برگزار خواهد شد.
به همت پژوهشکده فلسفه و کلام
اولین پیش همایش بین المللی جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت برگزار گردید(صوت)
پیش همایش جاودانگی نفس بین اسلام و مسیحیت سخنرانی جناب آقای دکتر رضا اکبری (استاد دانشگاه امام صادق علیه السلام) اولین پیش همایش بین المللی جاودانگی نفس در اسلام و مسیحیت نظریه های جاودانگی انسان در فلسفه و الهیات با سخنرانی جناب آقای دکتر رضا اکبری (استاد دانشگاه امام صادق علیه السلام) در روز پنج شنبه 96/10/14 ساعت 10 با حضور اعضای هیات علمی موسسات مختلف؛ طلاب ،دانشجویان و نخبگان دینی برگزار گردید.

از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
استنتاج بهترین تبیین
همه استدلال‌ها را می‌توان از یک بعد به دو دستۀ کلی تقسیم کرد: 1- استدلال‌های قیاسی؛ 2- استدلال‌های ‏استقرایی.‏ شکی نیست که علم، به ویژه علم نوین، از استدلال‌های استقرایی بهره می‌برد. در استدلال استقرایی، بر ‏اساس قرینه یا قراینی به باوری که به حد قطعیت نرسیده دست می‏یابیم. این باور جدید، با قرینه مزبور ‏سازگار است، ولی نکته اینجاست که بسیاری از فرضیه‌های رقیب نیز که تمایلی به پذیرش و نتیجه ‏گرفتن آنها نداریم با آن قرینه سازگارند
به همت پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی منتشر شد.
تاثیر گناه بر معرفت با تکیه بر آرای امام محمد غزالی
چکیده کتاب تأثیر گناه بر معرفت از دیدگاه غزالی ( دکتر زهرا پورسینا) این کتاب تأثیرات معرفتی گناه را به منزله مقوله‌ای دینی-اخلاقی، در اندیشه متفکر بزرگ مسلمان، امام محمد غزالی پی‌می‌گیرد نگارنده با قراردادن مسئله در ساختاری نظام‌مند، از دریچه تعامل ساحت‌های نفس به موضوع می‌نگرد. در نظام معرفت‌شناسی غزالی، با عنایت به تأثیر و تأثرات متقابل ساحت‌های نفس، معرفت یقینی، محصول فرایندی معرفتی ـ اخلاقی است و بدون درنظرگرفتن تأثیرات مثبت و منفی ساحت‌های عاطفی و ارادی به دست نمی‌آید.
از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
مواجهه غزالی و آکوئیناس با اخلاق فضیلت
برگزیدن یک متفکر از دنیای اسلام و یک متفکر از حوزۀ مسیحی مغرب زمین در این پژوهش، البته بدون دلیل نبوده است. دلیل اول چنین انتخابی ویژگی‌های فردی هر یک از این دو اندیشمند و دلیل دیگر تأثیری است که تفکر غزالی و آکویناس به ترتیب در جهان اسلام و مسیحیت داشته‌اند. اگرچه دربارۀ اندیشه‌های هر یک از این دو متفکر مطالب زیادی در دسترس است، اما پژوهشی مقایسه‌ای دربارۀ نگاه اخلاقی آنها پیش از این انجام نشده بود.
از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
مأخذشناسی فلسفۀ غرب (جلد دوم)
این اثر توسط آقای حسینعلی رحمتی در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی در 720 ص رحلی نگارش یافته است و در سال 1395 چاپ شده است.
از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
درآمدی بر انسان‌گرایی در غرب
این اثر به همت جناب آقای محمدهادی طلعتی درژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی در 224 ص رقعی نگارش یافته و در سال 1395 به چاپ رسیده است.

خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پژوهشکده فلسفه و کلام
مجری سایت : شرکت سیگما