• اخبار
  • نشست و همایش
  • معرفی آثار
  • دسترسی سریع

به همت پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
سمینار تصویر امامان شیعه در متون زهد و تصوف نخستین (متن +صوت)
این سمینار توسط جناب آقای دکتر محمد سوری و با حضور رئیس پژوهشکده فلسفه و کلام ،اعضای هیات علمی،کارشناسان و نمایندگان معاونت پژوهشی برگزار گردید.
به همت دفتر پژوهشی
شورای پژوهشی پژوهشکده فلسفه و کلام برگزار گردید
جلسه شورای پژوهشی  پژوهشکده فلسفه و کلام  در مورخه دوشنبه 1396/2/25 با حضور اعضای شورای پژوهشی پژوهشکده برگزار گردید و طرح های تفصیلی و پروژه های جدید   و هم چنین پرونده های ترفیع اعضای هیات علمی پژوهشکده  فلسفه و کلام مورد بحث  و بررسی قرار گرفت.
توسط مدیر گروه فلسفه پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
چشم انداز فعالیت  های گروه فلسفه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسامی  در سال 1396 تشریح شد
مدیــر گــروه فلســفه  پژوهشکده فلسفه و کلام پژوهشــگاه علــوم و فرهنگ اســامی گفت: انتشــار شــش کتاب، برپایی دو نشســت علمی و کرســی نظریه پردازی، برگزاری یک همایش و اجرای چندین طرح پژوهشــی از جمله فعالیت های این گروه در ســال 96 به شمار می رود
جلسۀ کرسی ترویجی نقد و بررسی کتاب نوبختیان
به همت پژوهشکده فلسفه و کلام و اداره علمی همکاری در نمایشگاه تهران برگزار گردید
گزارشی از جلسه نقد کتاب نوبختیان در سرای اهل قلم نمایشگاه بین المللی کتاب جلسه با قرائت آیاتی چند از قرآن کریم شروع شد. سپس آقای دکتر حسینی مولف کتاب نوبختیان گزارشی از روند کلام امامیه در دوران غیبت صغری ارائه نمود. ایشان گفتند که کلام امامیه در دوران امام هفتم و بعد از تا زمان غیبت به علت فشار و خفقانی که از سوی خلفای وقت انجام گرفت دچار نوعی انزوا و خاموشی شد که از آن به دوران فترت یاد می‌شود.
به همت پژوهشکده فلسفه و کلام و اداره همکاری علمی و پژوهشی
کرسی ترویجی نقد و بررسی کتاب نوبختیان برگزار می شود.
بررسی ترویجی  نقد و بررسی کتاب «نوبختیان» تالیف حجت الاسلام و المسلمین  دکتر سید علی حسینی در مکان نمایشگاه بین المللی کتاب ، تهران، شهر آفتاب ، سرای اهل قلم،در روز چهار شنبه 1396/02/13 ساعت 16:17:30 برگزار می گردد، پژوهشکده کلام مقدم فرهیختگان گرامی در این نشست را گرامی می دارد.

برگزاری جلسۀ کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی نگاه متعالی به انسان در فلسفۀ ملاصدرا(دانلود صدا)
نشست کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی نگاه متعالی به انسان در فلسفۀ ملاصدرا در ساختمان پژوهشگاه حضرت معصومه(س) سالن نشست های علمی برگزار شد.
در این نشست که با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و حوزۀ علمیۀ جامعة الزهراء (س) برگزار شد، آقای دکتر ابراهیم علیپور به عنوان ارائه دهنده و حجج اسلام آقایان دکتر حمید پارسانیا و دکتر عسگر دیرباز به عنوان ناقد و دکتر آزادیان به عنوان دبیر علمی حضور داشتند.
برگزاری جلسۀ کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی نسبت اومانیسم و دین(با تأکید بر آموزه های اسلامی)(دانلود متن و صدا)
جلسۀ کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی نسبت اومانیسم و دین(با تأکید بر آموزه های اسلامی) برگزار شد.
دراین جلسه که با حضور آقایان دکتر ابراهیم علیپور به عنوان ارائه دهنده، استاد دکتر لگنهاوزن و دکتر مبینی به عنوان ناقد و دکتر کرباسی به عنوان دبیر علمی برگزار شد، اعضای هیئت علمی و محققان پژوهشکدۀ فلسفه و کلام و همچنین دیگر محققان حضور داشتند.
برگزاری کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی «سقط جنین از منظر الهیات اخلاقی»(دانلود صدا)
جلسه مشترک کرسی ترویجی عرضۀ و نقد ایدۀ علمی «سقط جنین از منظر الهیات اخلاقی» با مشارکت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی( ادارۀ همکاری های علمی و پژوهشی/ پژوهشکدۀ فلسفه و کلام) و تربیت مدرس حضرت صدیقۀ کبری(س) برگزار شد.
در این جلسه حجج اسلام آقایان رضا اسلامی و محمد صادق یوسفی مقدم به عنوان ناقد و آقای دکتر ابراهیم علیپور به عنوان دبیرعلمی و حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر آل بویه به عنوان ارائه دهنده حضور داشتند.
نشست مشترک مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی و پژوهشکدۀ فلسفه و کلام اسلامی(دانلود صدا)
کرسی ترویجی عرضه و نقد ایدۀ علمی ظرفیت های تمدنی علم کلام برگزار شد.
در نشست مشترک مرکز مطالعات اجتماعی و تمدنی و پژوهشکدۀ فلسفه و کلام اسلامی، کرسی ترویجی عرضه و نقد ایدۀ علمی ظرفیت های تمدنی علم کلام با ارائه دکتر محمد تقی سبحانی و نقد دکتر ابراهیم علیپور در تالار شیخ طبرسی برگزار شد.
به همت پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی
کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی «نقد دیدگاه امیر معزّی درباره عرفان شیعی برگزار گردید.(متن)
گزارشی از کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی «نقد دیدگاه امیر معزّی درباره عرفان شیعی»

از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
مأخذشناسی فلسفۀ غرب (جلد دوم)
این اثر توسط آقای حسینعلی رحمتی در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی در 720 ص رحلی نگارش یافته است و در سال 1395 چاپ شده است.
از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
درآمدی بر انسان‌گرایی در غرب
این اثر به همت جناب آقای محمدهادی طلعتی درژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی در 224 ص رقعی نگارش یافته و در سال 1395 به چاپ رسیده است.
از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
نوخاستگی و آگاهی
این اثر به قلم جناب آقای یاسر خوشنویس در 292 ص رقعی در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی نگارش یافته است و در سال 1394 به زیور طبع آراسته شده است. در این نوشته به نوخاسته‌گرایی وجودشناختی و کاربرد آن در مسئله قدیمی ذهن و بدن توجه شده است. ‏
از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
مجرد سیال(بررسی چگونگی تجرد نفس با تغیر ان)
این اثر توسط آقای دکتر علیرضا اسعدی در پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی در 204 ص رقعی نگارش یافته است و در سال 1395 به زیور طبع آراسته شده است.
از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است:
زید بن علی بن الحسین‌(ع)
این طرح یکی از طرح‌های اندیشه‌نامۀ متکلمان امامیه است. «اندیشه‌نامۀ متکلمان امامیه» کلان فعالیتی از مجموعه تلاش‌های پژوهشکدۀ فلسفه و کلام ِپژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی است که پژوهش دربارۀ متکلمانِ تاریخ‌ساز شیعه را در دستور کار قرار داده است تا با رویکردی میان‌رشته‌ای، اعتقادات متکلمان امامیه را در طول تاریخ به تصویر بکشد و از نوآوری‌های روشی و محتوایی ایشان پرده‌ بردارد.

  • گزارش تصویری
  • گفتگوهای علمی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پژوهشکده فلسفه و کلام
مجری سایت : شرکت سیگما