English | العربیة
 
دین و اخلاق: بررسی گونه‌های وابستگی اخلاق به دین
استنتاج بهترین تبیین
 • 1396/11/9 دوشنبه از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است: استنتاج بهترین تبیین
  همه استدلال‌ها را می‌توان از یک بعد به دو دستۀ کلی تقسیم کرد: 1- استدلال‌های قیاسی؛ 2- استدلال‌های ‏استقرایی.‏ شکی نیست که علم، به ویژه علم نوین، از استدلال‌های استقرایی بهره می‌برد. در استدلال استقرایی، بر ‏اساس قرینه یا قراینی به باوری که به حد قطعیت نرسیده دست می‏یابیم. این باور جدید، با قرینه مزبور ‏سازگار است، ولی نکته اینجاست که بسیاری از فرضیه‌های رقیب نیز که تمایلی به پذیرش و نتیجه ‏گرفتن آنها نداریم با آن قرینه سازگارند
تاثیر گناه بر معرفت با تکیه بر آرای امام محمد غزالی
 • 1396/7/16 يكشنبه به همت پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی منتشر شد. تاثیر گناه بر معرفت با تکیه بر آرای امام محمد غزالی
  چکیده کتاب تأثیر گناه بر معرفت از دیدگاه غزالی ( دکتر زهرا پورسینا) این کتاب تأثیرات معرفتی گناه را به منزله مقوله‌ای دینی-اخلاقی، در اندیشه متفکر بزرگ مسلمان، امام محمد غزالی پی‌می‌گیرد نگارنده با قراردادن مسئله در ساختاری نظام‌مند، از دریچه تعامل ساحت‌های نفس به موضوع می‌نگرد. در نظام معرفت‌شناسی غزالی، با عنایت به تأثیر و تأثرات متقابل ساحت‌های نفس، معرفت یقینی، محصول فرایندی معرفتی ـ اخلاقی است و بدون درنظرگرفتن تأثیرات مثبت و منفی ساحت‌های عاطفی و ارادی به دست نمی‌آید.
مواجهه غزالی و آکوئیناس با اخلاق فضیلت
 • 1396/5/26 پنجشنبه از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است: مواجهه غزالی و آکوئیناس با اخلاق فضیلت
  برگزیدن یک متفکر از دنیای اسلام و یک متفکر از حوزۀ مسیحی مغرب زمین در این پژوهش، البته بدون دلیل نبوده است. دلیل اول چنین انتخابی ویژگی‌های فردی هر یک از این دو اندیشمند و دلیل دیگر تأثیری است که تفکر غزالی و آکویناس به ترتیب در جهان اسلام و مسیحیت داشته‌اند. اگرچه دربارۀ اندیشه‌های هر یک از این دو متفکر مطالب زیادی در دسترس است، اما پژوهشی مقایسه‌ای دربارۀ نگاه اخلاقی آنها پیش از این انجام نشده بود.
مأخذشناسی فلسفۀ غرب (جلد دوم)
درآمدی بر انسان‌گرایی در غرب
نوخاستگی و آگاهی
مجرد سیال(بررسی چگونگی تجرد نفس با تغیر ان)
 زید بن علی بن الحسین‌(ع)
 • 1395/6/27 شنبه از سوی پژوهشکده فلسفه و کلام به بازار نشر عرضه‌شده است: زید بن علی بن الحسین‌(ع)
  این طرح یکی از طرح‌های اندیشه‌نامۀ متکلمان امامیه است. «اندیشه‌نامۀ متکلمان امامیه» کلان فعالیتی از مجموعه تلاش‌های پژوهشکدۀ فلسفه و کلام ِپژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی است که پژوهش دربارۀ متکلمانِ تاریخ‌ساز شیعه را در دستور کار قرار داده است تا با رویکردی میان‌رشته‌ای، اعتقادات متکلمان امامیه را در طول تاریخ به تصویر بکشد و از نوآوری‌های روشی و محتوایی ایشان پرده‌ بردارد.
عقل و ایمان از دیدگاه سورن کرکگور
ترجمه کتاب سه تقریر رقیب در پژوهش‌های اخلاقی
درآمدی به فلسفه عمل
 • 1395/6/10 چهارشنبه کتابی مبنایی برای دانشجویان رشته فلسفه در مقاطع مختلف درآمدی به فلسفه عمل
  فلسفه عمل شاخه‌ای است از فلسفه که درباره عمل آدمی بحث می‌کند و در مرز میان فلسفه ذهن، فلسفه علوم اجتماعی و فلسفه اخلاق قرار می‌گیرد. مهم‌ترین مسئله در فلسفه عمل، چیستی عمل و تفاوت آن با حرکت‌هایی است که از انسان سر می‌زنند اما عمل نیستند. در این کتاب پس از بحث درباره چیستی عمل، مسئله رابطه میان عمل وتوصیفات آن به بحث گذاشته شده است. مسئله این است که آیا تعدد توصیفات عمل باعث تعدد آن می‌شود یا نه. مسئله مهم دیگری که کتاب حاضر به آن می‌پردازد دیدگاه‌های مختلف درباره رابطه علّی و قانونمند میان حالات ذهنی و عمل است که آثار مهمی درباره روش و ماهیت علوم انسانی دارد.
نظریه کارکردگرایی در فلسفه ذهن
حکمت الهی و آفرینش هدف‌دار
توجیه باور؛ آری یا نه؟
الحاد و از خودبیگانگی
اخلاق مسیحی
 • 1395/6/7 يكشنبه اخلاق مسیحی
  مکینری، رالف؛ اخلاق مسیحی؛ مترجمان: محمد سوری، اسماعیل علیخانی؛ تهیه‌کننده: پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی؛ چاپ اول، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، زمستان 1386، 128ص رقعی.
عقل‌گرایی و نص‌گرایی ابن‌حزم اندلسی (رویکردی انتقادی)
اندیشه کلامی سید مرتضی
 • 1395/6/7 يكشنبه اندیشه کلامی سید مرتضی
  اسعدی، علیرضا؛ سید مرتضی؛ تهیه‌کننده: پژوهشکده فلسفه و کلام؛ چاپ اول، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، تابستان 1391، 408ص رقعی.
انسان کامل از نگاه امام خمینی
 • 1395/6/7 يكشنبه انسان کامل از نگاه امام خمینی
  صادقی ارزگانی، محمدامین، انسان کامل از نگاه امام خمینی؛ تهیه‌کننده: پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی؛ چاپ اول، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، بهار 1388، 216ص رقعی.
1 2 3 4

آخرین به روزرسانی:
يكشنبه 24 اسفند 1399 14:04:34

تعداد بازديد اين صفحه: 13622
مطالب مرتبط پربازدیدترین اخبار

ALI

آدرس: قم - میدان شهدا - خیابان معلم  پژوهشگده فلسفه و کلام
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1388
ایمیل: phil.theo@isca.ac.ir

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی (وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) می‌باشد
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پژوهشکده فلسفه و کلام
مجری سایت : شرکت سیگما