چکیده نشست های علمی
چکیدۀ نشست‌ها و کرسی‌ها پژوهشکده فلسفه و کلام تا سال 1396

چکیدۀ نشست‌ها و کرسی‌ها

نشست‌های علمی تخصصی که با حضور هیأت ناقدان و داوران تشکیل می‌شود، مدخلی برای کرسی‌های نظریه‌پردازی است و پایۀ تحول در حوزۀ علوم انسانی به شمار می‌رود. ویژگی اصلی این نشست‌ها تعمیق و تدقیقِ موضوعات و مسائل مهم فلسفی کلامی و عرضۀ آرا در حضور صاحب‌نظران است که منجر به جستارگشایی و کشف بهترِ حقیقت می‌شود.

 نشست‌های علمی با چنین ویژگی‌هایی سخنرانی و ارائۀ یک‌طرفه نیست، بلکه گفت‌وگوی میان اساتید و مخاطبان و نقد و بررسی نظریه‌هاست که موجب گشایش و تحول در علوم و شکوفایی استعدادها خواهد بود. پرسشگری ویژگیِ مهم چنین نشست‌هایی است که به تولید علم می‌انجامد.

پژوهشکدۀ فلسفه و کلام اسلامی در بیش از دو دهه از فعالیت خود در راستای معرفی و تبیین آموزه‌های نظری اسلام، تعمیق و تحکیم باورهای دینی، بازشناسی و توانمندسازی میراث فلسفی و کلامی و در نهایت ترسیم مبانی عقلی و چارچوب‌های تحلیلی حوزۀ اخلاق گام‌های مهمی برداشته است. از‌این‌رو بازنگریِ اندیشه‌های فلسفی و کلامی و بسط و توسعه این میراث قویم و ماندگار از یک‌سو و پایش چالش‌ها، مسائل و نیازهای معرفتی جامعۀ کنونی از سوی دیگر وجهۀ همت خود ساخته است.

پژوهشکده علاوه بر تألیف آثار و مدیریت کلان پروژه‌های تأثیر‌گدار، بخشی از همت خود را صرف برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی و نشست‌های علمی کرده است تا ضمن کشف قلمروهای طی نشده با طرح دقیق و همه جانبۀ مباحث جدید در ایجاد موج فرهنگی، نظریه‌پردازی و پیش‌برد علوم پیشگام باشد.

تا کنون حدود 81  کرسی و نشست علمی در پژوهشکدۀ فلسفه و کلام اسلامی برگزار شده است. بخشی از این نشست‌ها در موضوعی خاص به صورت دنباله‌دار برگزار شده و بخشی دیگر تک‌نشست‌هاست. آنچه پیشِ‌رو دارید چکیدۀ این کرسی‌ها و نشست‌هاست‌ که  به همت همكاران اینجانب فراهم آمده است. نشر این اثر قدمی در راه اطلاع‌رسانی صحیح و بهینه برای علاقه‌مندان و پژوهشگران عرصۀ فلسفه و کلام است.

تذکر این نکته لازم است که کرسی‌ها و نشست‌های پیش‌رو در طول بیش از یک دهه به ثمر نشسته‌؛  ازاین‌رو امکان تلخیص همۀ نشست‌ها و کرسی‌ها به صورت یکسان مقدور نبوده است؛ بنابراین اگر تفاوتی در برخی از گزارش‌های مکتوب مشاهده می‌شود، به دلیل محذورات متعدد زمانی و آرشیوی بوده است. عدم امکان دسترسی به آرشیو برخی از کرسی‌ها و نشست‌ها و نیز خلاصۀ دیدگاه برخی از ناقدان محترم  دلیل این امر بوده است‌، که از این بابت پیشاپیش عذر تقصیر از خوانندگان مدقق و محقق داریم.   

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
بيشتر
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 407
بيشتر

آدرس: قم - میدان شهدا - خیابان معلم  پژوهشگده فلسفه و کلام
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1388
ایمیل: phil.theo@isca.ac.ir

بيشتر
بيشتر
بيشتر
چهارشنبه 17 دي 1399 14:14:38
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

پژوهشکده فلسفه و کلام
مجری سایت : شرکت سیگما